Novinky

POZDRAV PANA BISKUPA BAXANTA

Vážené a milé paní učitelky a učitelé, milí žáci a žákyně, milí studenti a studentky,

zdravím vás všechny v den, kdy se opět završil jeden školní rok, s přáním šťastných prázdnin a s ujištěním, že vás provázím svým požehnáním. O prázdninách si všichni odpočiňte a pamatujte, že na vás jedna jistota čeká: vaše škola.

Možná se to stává i vám, učitelům a žákům, že se stejně po prázdninách rádi do svých škol vracíte. Škola, to není jen budova ve smyslu školského zařízení. Škola je především lidským společenstvím, ve kterém se všichni doplňují a vzájemně si pomáhají, respektuje jeden druhého, drží při sobě. Ze srdce vám všem přeji radost ze života, jenž je tak rozmanitý, jak rozmanitá jsou školská společenství plná žáků a vyučujících.  

Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický

OSLAVY 25. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY

Pozvánka

Článek Jablonecký měsíčník 

PROVOZ ŠKOLY O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH

Úřední hodiny

LEGOROBOTIKA PODRUHÉ

V letošním školním roce jsme poprvé nabídli našim žákům kroužek legorobotiky. O kroužek byl velký zájem, celkem ho absolvovalo 39 žáků od 4. do 9. třídy. Během roku se opět ukázalo, jak šikovné a tvořivé žáky máme. Podle návodu nebo podle vlastní fantazie jsme postavili mnoho rozličných strojů - robota Ferdu, čistící a zametací stroje, odhrnovače sněhu, jeřáby, katapulty, tanky, ale třeba i pejska nebo několik druhů hudebních nástrojů. Postupně jsme se naučili programovat jak na základní kostce, tak i pomocí počítačového programu. Na žáky, kteří budou mít zájem po prázdninách pokračovat, ale i na nové zájemce, se budu v září opět těšit.

Mgr. Štěpánka Fabiánová 

Legorobotika je super kroužek, protože si někdy můžeme z lega postavit cokoli podle naší fantazie. Naposledy jsme stavěli obrněné vozidlo, které sice nezatáčelo, ale bylo super. Pomocí počítače si můžeme roboty různě naprogramovat - směr jízdy, zastavení po určité době, zastavení před překážkou, otáčení, zvuky... Paní učitelka nám někdy udělá čaj, aby se nám lépe pracovalo. Moc děkujeme paní učitelce Fabiánové za čaj a trpělivost.  

Jenda Lang, žák 8.tř.

 

DEVÁŤÁCI SE ROZLOUČILI SE ŠKOLOU

Devátá třída se rozloučila se školou, a protože byla velmi muzikální, samozřejmě písničkami. Zpívala celá škola, poděkování patřilo všem učitelům, nepedagogickým pracovníkům a samozřejmě paní ředitelce...

Obrázky si můžete prohlédnout v galerii

 

DEVÁŤÁCI ZANECHALI VE ŠKOLE SVÉ OTISKY

Celé jaro probíhalo v prostorách u šaten v Saskově ulici zušlechťování zdejších zdí, výklenku a sloupu. Trhání koberců, škrábání omítky, lepidel, vytrhávání hřebíků, špendlíků, rezavých připínáčků a následné bílení, natírání, malování, otiskávání, mezitím také opravy již téměř hotového a někým poničeného díla. Vzešel zde barevný sloup, výklenek s Pannou Marií - dílo Anežky a Elišky Háskových, za pomoci pana učitele Kubečka a Adélek Tiché a Kusalové. Na úpravách se tedy podíleli přes pana školníka, některých učitelů, také žáci II. stupně.

Na zdi vyrostl malovaný strom. Tímto stromem byla zahájena nová tradice naší školy - pro žáky 9. ročníků vznikl prostor, ve kterém ve škole zanechají otisk své dlaně a svůj podpis. První otisky jsou již na světě. Podívejte.

 

VÝSLEDKY PROJEKTU LES VE ŠKOLE

V letošním roce se naše škola zapojila do Mezinárodního výukového programu o lese, který probíhá v 21 zemích světa - Les ve škole. Stali jsme se tak patrony části Nového pralesa na Ještědském hřebeni. O lese jsme se učili díky zajímavým metodikám a pracovním listům, které nám environmentální sdružení Tereza zaslalo, i díky dalším projektům, do kterých se jednotlivé třídy pustily. O lese jsme se učili nejen ve škole, ale i venku a hlavně v lese. Les jsme si osahali, očichali, poslechli, vyfotili, namalovali, ... a učili se, jak celý ekosystém les funguje. Povědět o lese nám přišli i myslivci z Mysliveckého spolku Smržovka. V lese se nám moc líbí a i díky tomuto projektu si uvědomujeme, co vše nám les zajišťuje a jak moc je pro nás tento ekosystém důležitý.

 

CENA PRO NADANÉ 2017

Magistrát města Jablonec nad Nisou udělil třem našim žákům „Cenu pro nadané". Žáky oceněnými symbolickým jablkem byli: Beata Vrajíková (3. ročník - za vynikající studijní výsledky), Honza Sejkora (7. ročník - za vynikající výsledky v oblasti sportu) a Ondřej Lelek (9. ročník - za vynikající výsledky v oblasti umění). Slavnostní předávání proběhlo v Městském divadle v Jablonci nad Nisou dne 14. června 2017. Jednalo se o druhý ročník této akce pořádané městem Jablonec nad Nisou.

Další informace naleznete zde. 

 

 

PRVNÍ POMOC

Všechny tři tělesné výchovy v tomto týdnu trávíme přednáškami o poskytování první pomoci. Přednášky pro nás připravila jablonecká Vodní záchranná služba a jsou přípravou na situace, kdy budeme ošetřovat a poskytovat první pomoc doopravdy.  

 

ZÁJEZD DO ANGLIE

27. května - 1. června jsou žáci naší školy na poznávacím zájezdu ve Velké Británii. V autobuse, kterým jedou je umístěný lokátor. Na lokátoru je možné vidět trasu, aktuální polohu autobusu a když si rozkliknete zelený čtverec, tak uvidíte další údaje (aktuální rychlost, počet ujetých km, datum a čas pořízení dat). Lokátor 

1. den - pozdrav z cesty Německem. Nálada je výborná. Řízky  ještě  nedošly. Srdečně zdravíme z Německa. 

2. den -  neděli jsme zahájili časně zrána plavbou na trajektu z francouzského Calais do Doveru, odkud jsme se přesunuli do přístavu Portsmouth. Anglie nás přivítala krásným počasím, nicméně mírnému dešti jsme se stejně nevyhnuli. V Portsmouth jsme navštívili 170m vysokou věž Spinnaker Tower, historické doky Portsmouth Historic Dockyards, loď Victoria​ a někteří z nás se poprvé prošli po mořském pobřeží. Po náročném dni jsme se již všichni těšili do hostitelských rodin, kdy potřeba ulehnout do pohodlné postele překonala strach z jazykové bariéry. Na každého se dostalo a tak jsme se kolem půl deváté místního času rozešli s očekáváním, co nás čeká.

3. den -  pondělí jsme zahájili prohlídkou rybářského městečko Hastings. Úzké uličky s malebnými domky mnohé z nás lákaly k focení. Prozkoumali jsme pašerácké jeskyně, kde jsme v místním obchůdku nakoupili drobné suvenýry a pak jsme se kochali vyhlídkou z West Hill. Odpoledne jsme obdivovali křídové útesy Beachy Head zahalené v mlze, která vytvářela mystickou atmosféru tolik typickou právě pro Anglii. Večer jsme se s nadšením přivítali se svými hostiteli a rozešli se do svých prozatímních domovů.

4. den -  Dnešní den jsme strávili částečně ve městě Brighton a to především v jednom z nejstarších akvárií na světě, Sea Life Brighton. Než akvárium otevřeli, prošli jsme se starobylou čtvrtí, zvanou The Lanes, kde jsou ještě užší uličky než ty, které jsme včera viděli v Hastings. Oběd jsme sice dostali s sebou, ale když si můžete dát na pláži u moře nefalšované fish & chips, kdo by odolal? My tedy ne. Příjemně posilnění a dobře naladění jsme se přemístili do nedalekého Arundelu. Zde jsme vypravili na prohlídku místního hradu, kde jsme, mimo jiné, nahlédli  i do ložnice samotné královny Victorie. Při zpáteční cestě nás zachvátila nákupní horečka, díky níž jsme supermarket Sainbury's v Brightonu vzali doslova ztečí. S plnými taškami jsme se posléze rozešli do svých hostitelských​ rodin s mírnými obavami, jak se nám vše podaří zabalit do kufru:-)

5. den - Dnešní den pro nás začal skutečně brzy. Po půl sedmé jsme v plně naloženém autobusu zamířili do posledního cíle našeho poznávacího zájezdu, hlavního města UK. Na to, že jsme měli na prohlídku Londýna jen pár hodin, jsme toho stihli poměrně dost - plavba lodí po řece Temži, Big Ben,London EyeWestminsterské opatství, Buckinghamský palác, Trafalgar square, jízda metrem, nadzemní dráhou a nakonec i červeným double deckerem. Nikoho neokradli, ani se nikdo neztratil.:-) Plni nezapomenutelných zážitků jsme se v Doveru rozloučili s Britskými ostrovy, nalodili se na trajekt a nyní se již těšíme domů, až Vám budeme všechno vyprávět.

Nové fotografie!!! 

Fotogalerie v příloze.

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 2017

V letošním roce jsme se již podruhé zapojili jako škola do celorepublikové akce Český den proti rakovině. Díky vynikající spolupráci pedagogů, žáků a rodičů se podařilo při prodeji tradičních kytiček vybrat částku 3 669 Kč, která byla odeslána na konto Ligy proti rakovině a poslouží tak na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center.

Mnohokrát všem děkujeme za aktivní účast na této akci.

 

BANGLAKIDS

Den pro Jamese se vydařil a podařilo se vybrat více, než bylo potřeba na pokrytí vzdělání a potřeb pro Jamese. Proto jsme se rozhodli ze zbylých peněz zakoupit dárky pro chudé bangladéšské rodiny. Přispěli jsme na koupi: šicího strojehrnce a člunu.

 

102 9 .

1 2 3 4

 

 

© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.