EKOLOGICKÁ VÝCHOVA DĚTÍ

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody udělila naší škole ve školním roce 2016 - 2017 nadační příspěvek na náš projekt „Zmapování květeny a živočichů na Jablonecku a v přilehlých částech CHKO Jizerské hory" v celkové výši 5 309,- Kč.

Realizace projektu začala studiem encyklopedií a materiálů z webu na přelomu měsíce února a března

2017. Děti se postupně seznamovaly s chráněnými živočichy a rostlinami v lokalitách v okolí Jablonce nad Nisou.  Prostřednictvím  práce s encyklopediemi, interaktivní  tabulí  se děti  seznámily  nejdříve s konkrétní chráněnou květenou a mohly jsme začít kreslit a studovat detaily. Přibližně v této době se sešla pracovní skupina podílející se na projektu, rozdělili jsme si jednotlivé úkoly a rozhodlo se, kdy se budou realizovat.

Počasí, opožděný příchod jara a s ním převládající chladné počasí zpozdil termíny vycházek s průzkumem určených lokalit. Na přípravě kalendáře se pracovalo průběžně. Děti se v průběhu realizace naučily nové výtvarné  techniky,  například  linoryt. Došlo  k aktivní spolupráci prvního  a druhého stupně, kdy  se v hodinách výtvarné výchovy tvořily kresby a malby. Starší žáci z druhého stupně zhotovili skvělé kukly pomocí papíru, provazu a barevných zbytků vln. Děti ze třetí třídy s nadšením instalovaly tyto kukly na školní zahradě při jejich fotografování. Podařilo se zajímavou formou vtáhnout děti do uskutečňování jednotlivých etap projektu.

Studijní vycházky a výjezdy se skupinami dětí se realizovaly převážně v květnu a červnu, kdy se konečně ustálilo počasí.  Chráněné orchideje  vykvetly se zpožděním,  bylo možno nafotit  i některé živočichy. S nadšením děti spolupracovaly při jejich objevování na loukách a mokřadech především v Rádle, okolí jablonecké přehrady a Zásadě. Poslední naplánovaná akce s jabloneckým Ekocentrem byla odvolána pro nepřízeň počasí.

Závěrečná fáze projektu vytvoření kalendáře a zkompletování fotodokumentace proběhla v posledním týdnu školního roku. Můžeme tedy konstatovat, že projekt naplnil naše očekávání.


    

 

           

 

            

                   

           

                       

              

                  

    

      

 

                     

             

             

 

Matthew Stafford jerseys Mitchell Trubisky jerseys Odell Beckham Jr. jerseys Rob Gronkowski jerseys Russell Wilson jerseys T.J. Watt jerseys Todd Gurley II jerseys Tom Brady jerseys Von Miller jerseys
© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.