8. třída

PROJEKTOVÝ DEN K 100. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ČESKOSLOVENSKA

V pátek 19. října jsme v rámci projektového dne oslavili 100. výročí založení Československa. Společně jsme zasadili lípu na školní zahradě, pokusili se vytvořit vlajku a potom se už každá třída vypravila za svým programem. Naším cílem byla Městská knihovna v Jablonci nad Nisou, kde jsme v audiovizuálním oddělení zhlédli film o historii Jablonce nad Nisou. Asi nejzajímavější byly unikátní záběry ze zimních sportovních aktivit mezi válkami v Jablonci (jízda na lyžích za kočárem nebo za motocyklem), také bylo důležité si uvědomit, že zde dlouhá léta žili Češi a Němci vedle sebe a 20. století s tímto uspořádáním pořádně zatočilo. Z knihovny jsme vyrazili na faru, kde nás už čekal pan učitel Drozen a měl připravené povídání o legionářích. Asi málokdo věděl, že v Jablonci byla sepsána „Zlatá kniha legionářů“, jejíž součástí jsou i darovací listiny, k vytvoření náhrobku v Kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Seznam legionářů je napsán samozřejmě německy, tak jsme si všichni vyzkoušeli vyluštit některá jména napsaná kurentem. V závěru jsme vystoupali na kostelní věž a rozhlédli se po Jablonci. Domnívám se, že jsme se všichni něco dozvěděli a užili si dne, který jsme netrávili ve školních lavicích.

Pavla Lejsková

 

ZDOKONALUJEME SE V LAND ARTU

17. 10. 2018 

Již druhým rokem jsme tvořili z přírodnin v parku pod přehradou, letošní umělecká díla byla asi méně barevná, nicméně také velmi podařená. Land Art 2017

Dana Tkáčová

 

EDUCA – LIBEREC

V pátek 12. října jsme navštívili veletrh vzdělávání a pracovních příležitostí EDUCA v Liberci. Všichni měli možnost si prohlédnout stánky většiny středních škol v Libereckém kraji. Každý, kdo není rozhodnutý, kam půjde po základní škole, tak měl o čem přemýšlet a trochu si rozšířil obzory. Stále platí, že kdo má dobré výsledky, tak si může opravdu vybrat.

Pavla Lejsková 

EXKURZE PRAHA

V říjnu jsme navštívili Valdštejnský palác v Praze, který je sídlem Senátu České republiky. Zúčastnili jsme se komentované prohlídky, dokonce jsme viděli i hlavní sál, kde se připravovalo jednání Visegrádské čtyřky. Počasí nám přálo, tak jsme stihli i krátce pobýt ve Valdštejnské zahradě. Potom nás už čekal jen přesun na Letiště Václava Havla. Čas jsme měli v patách, ale všechno klaplo, tak jsme po bezpečnostní kontrole mohli v klidu letištního autobusu brázdit po areálu letiště. Mohli jsme nerušeně pozorovat přílety a odlety různých mezinárodních letadel. Paní průvodkyně nás informovala o všem, co se na zemi i ve vzduchu dělo. Součástí prohlídky byla i letištní „hasičárna“ a jejich speciální auta. Exkurze se doufám vydařila, musíme ještě vyladit návrat do Jablonce, dojeli jsme později, než jsme předpokládali.

Pavla Lejsková 

 

PROJEKTOVÝ DEN NA SUPŠ 2018

26. září navštívila 8. třída jabloneckou Střední průmyslovou školu sklářskou, kde se nám její pedagogové celý den věnovali. Navštívili jsme dva ateliéry, vyzkoušeli si zajímavou tvorbu a možná, že někteří z nás budou na této škole pokračovat.

Dana Tkáčová   

VÝSTAVA VÝTVARNÍCI JIZERSKÝCH HOR A ČESKÉHO RÁJE

12. září jsme navštívili v rámci pracovních činností s 8. a 9. třídou Kostel sv. Anny. Nejdříve jsme si vyslechli zajímavou přednášku k historii Jablonce nad Nisou, poté jsme si prohlédli díla nejvýznamnějších výtvarníků našeho regionu. Žáci si vybrali výtvarníka, který je nejvíce zaujal, doma pak zpracovali jeho medailon. Nejlepší práce jsou k vidění ve škole.

Dana Tkáčová  

ŠKOLNÍ VÝLET NA KOLECH

Druhý den školního výletu jsme strávili na kolech. Bylo sice dost chladno, kolem 10 st., ale nevadilo nám to. Zvládli jsme 20 km na kolech i návštěvu hráze Josefodolské přehrady.

Dana Tkáčová a Pavla Lejsková

 

 

 

ŠKOLNÍ VÝLET NA JIZEŘE

Čtvrtek 21. června jsme strávili na Jizeře. Plavba na raftech byla díky parnu osvěžující, cesta zpět na koloběžkách zase pro změnu rychlá, výlet celkově povedený...

Dana Tkáčová, Pavla Lejsková 

 

 

POMÁHALI JSME NA FAŘE

Pracovní činnosti 6. června jsem strávili trochu netradičně, a to pomocí na faře. Dívky okopávaly a plely, chlapci se věnovali úklidu. Všichni jsme odcházeli spokojení, s pocitem dobře odvedené práce.

Dana Tkáčová

 

 

CENA PRO NADANÉ 2018 - 7. TŘÍDA

I v letošním školním roce proběhne pod záštitou města Jablonce nad Nisou tradiční udělování Cen pro nadané. Za mimořádné úspěchy v oblasti matematických soutěží byl nominován Honza Macháček z naší třídy. Cenu převezme 13. června v městském divadle.

Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Dana Tkáčová

KRÁSA Z MAJÁKU

V úterý 5. 6. žáci sedmého ročníku absolvovali preventivní program „Krása". Téměř celé dopoledne se zabývali otázkami, které se týkaly současného pohledu na krásu a závislosti na tom, jak člověk vypadá. Bylo to takové zastavení, kdy si každý uvědomil, jak je důležité být se sebou spokojen, být jedinečným a hlavně mít kolem sebe lidi, kteří nás mají rádi.

Pavla Lejsková

 

OPTICKÉ KLAMY O VÝTVARCE

O pracovních činnostech jsme se 7. třídou zkoušeli tzv. "Op-art". Využili jsme poznatky z geometrie a optiky, soustředili se na přesnost a preciznost. Nejlepší výsledky jsou v galerii.

Dana Tkáčová

  

20 2 .

1 2

       

                   

           

           

                  

           

              

                 

 

 

         

 

© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.