4. B třída

EXKURZE DO BOTANICKÉ ZAHRADY

Učíme se o našem krajském městě a kde lépe to uskutečnit než přímo v něm. Vyrazili jsme tramvají na celodenní exkurzi a stihli obhlédnout radnici, divadlo, muzea, lázně, knihovnu i botanickou zahradu. Tam jsme vydrželi nejdéle a obdivovali a zkoumali květenu z celého světa. Moc se nám exkurze líbila.

Andrea Choutková

 

TĚLOCVIK NA SNĚHU

Dnešní tělesnou výchovu (18. 12.) jsme strávili bobováním pod hrází jablonecké přehrady. Kopec mírný, ale dlouhý, určitě jsme nachodili a naběhali alespoň 4 kilometry. 

Dana Tkáčová 

 

SVÁTEK VŠECH SVATÝCH

I letos jsme rozsvítili svíčky a s jejich září poslali vzpomínky našim blízkým, i těm zesnulým. Aby to bylo vzpomínání veselé, světýlka do třídy dostala podobu barevných domečků. Vždyť se také učíme vyjmenovávat: BÝT, BYDLET, OBYVATEL, BYT,... J

Andrea Choutková 

 

VYRÁBÍME A HRAJEME LOUTKOVÉ DIVADLO

I letos chystáme představení pro spolužáky a rodiče. A jelikož jsme na plavbě kolem světa, téma je předem jasné. Aby se nám příběh dostal dostatečně pod kůži, trénujeme jej na loutkovém divadle. Vyrábění divadélka i loutek a pozadí nás moc baví. Scénář i režii zvládáme sami a navzájem si radíme, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, co zlepšit. Doufáme, že i velké představení, kde se proměníme i v herce se nám podaří nacvičit stejně dobře nebo snad ještě lépe.

Andrea Choutková 

BRAMBOROVÉ TVOŘENÍ

I v naší třídě proběhlo bramborové tvoření. Z brambor, které jsme celý den téměř vědecky zkoumali, jsme nakonec s radostí vyrobili krásné podzimní skřítky.

Andrea Choutková 

 

POZNÁVÁME OKOLÍ POHLEDEM Z BLÍZKÉ ROZHLEDNY

Krásný podzimní den jsme věnovali procházce po nedalekém okolí naší školy. Rozhledna Nad Prosečí nám umožnila krásné výhledy na Jablonec i sousední Liberec. Cestou jsme sbírali přírodniny na podzimní tvoření, určovali světové strany i počítali.

Andrea Choutková

 

PAMÁTNÍK RÝNOVICE

I letošní podzim nám dopřál pár dní  „babího léta" a my jsme jeden z těchto dnů využili k návštěvě Památníku obětem 2. sv. v. v Rýnovicích. Ačkoli je nám tato historie ještě celkem vzdálená, památník splnil svůj účel a alespoň částečně nám umožnil uvědomit si, jak kruté události museli naši předci na těchto místech prožívat. K tomu všemu nám napomohlo i číst jména všech obětí. Vše umocnilo i zjištění, že v pracovním táboře v Rýnovicích  zemřelo i mnoho dětí.

Andrea Choutková 

 

PROJEKT MOŘE

Celý zářijový měsíc se snažíme odpovědět si na otázky, které nás napadají, když se řekne moře. Jako  například: Proč je moře slané? Jak vznikají vlny? Co je to příliv a odliv a co je způsobuje? Jaká moře a oceány na naší planetě najdeme? Co v oceánech a mořích žije? A mnoho dalších... Pracovali jsme s encyklopediemi, internetem i našimi zkušenostmi a zkoumali jsme, co se dalo.  Na závěr projektu jsme navštívili výstavu Jablonecké moře, která rozradostnila všechny ty, kteří prožívali zklamání, že naše země je uprostřed kontinentu. I my máme své moře! I když není slané. :-)

Andrea Choutková 

 

5 LEKCÍ BRUSLENÍ

V pondělí 30. listopadu jsme obdrželi diplom za úspěšné ukončení pěti lekcí bruslení s bruslařskou školou "Veselá bruslička".

Dana Tkáčová - učitelka TV

 

PO PRÁZDNINÁCH OPĚT SPOLU

I v letošním roce jsme se sešli ve stejném počtu a složení. Chlapci mají stále velkou převahu (13 ku 3), ale to by mohlo být výhodou, protože vyrážíme na plavbu kolem světa. Zdatní, nebojácní a někdy i trochu akčnější námořníci znalí map a technického světa se budou na takové výpravě určitě hodit.

Paní učitelka má i letos ve třídě velkou pomoc v podobě paní asistentky Ilony Abrahamové a tvoří spolu sehraný kapitánský tým.

Jako každá správná expedice, byla i ta naše plavba za poznáním zahájena velkou slávou. Hodně štěstí a spokojených společných chvil nám popřál i pan biskup a to hlavně proto, že naše škola slaví letos krásné 25. narozeniny!

 

 

UČÍME SE STOLOVAT

Láska prochází žaludkem a to, jak žaludek naplníme je určitě neméně důležité.:-) Abychom si ukázali, že daleko příjemnější je svačit u hezky prostřeného stolu, než v běhu mezi lavicemi, uspořádali jsme společnou slavnostní snídani. Vyrobili jsme si originální prostírání, prostřeli velký „kulatý" stůl a než se pustili do hodování, povídali jsme si o zásadách správného stolování. Děkujeme rodičům za všechny dobroty, které nám nachystali!

 

VYNÁŠENÍ ZIMY

V pátek 31. 3. jsme vyrazili do ulic Jablonce s vyrobenými Moranami. Vhozením Morany do Nisy za zpěvu tradiční písně Neseme Mořenu ... jsme vyhnali zimu. Do školy jsme namísto toho donesly "líto" - nazdobené májky. Teď už se můžeme těšit jen na krásné počasí a jarní pohodu.

39 4 .

1 2 3 4

       

                   

           

           

                  

           

              

                 

 

 

         

 

© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.