3. B třída

SVÁTEK VŠECH SVATÝCH

I letos jsme rozsvítili svíčky a s jejich září poslali vzpomínky našim blízkým, i těm zesnulým. Aby to bylo vzpomínání veselé, světýlka do třídy dostala podobu barevných domečků. Vždyť se také učíme vyjmenovávat: BÝT, BYDLET, OBYVATEL, BYT,... J

Andrea Choutková 

 

VYRÁBÍME A HRAJEME LOUTKOVÉ DIVADLO

I letos chystáme představení pro spolužáky a rodiče. A jelikož jsme na plavbě kolem světa, téma je předem jasné. Aby se nám příběh dostal dostatečně pod kůži, trénujeme jej na loutkovém divadle. Vyrábění divadélka i loutek a pozadí nás moc baví. Scénář i režii zvládáme sami a navzájem si radíme, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, co zlepšit. Doufáme, že i velké představení, kde se proměníme i v herce se nám podaří nacvičit stejně dobře nebo snad ještě lépe.

Andrea Choutková 

BRAMBOROVÉ TVOŘENÍ

I v naší třídě proběhlo bramborové tvoření. Z brambor, které jsme celý den téměř vědecky zkoumali, jsme nakonec s radostí vyrobili krásné podzimní skřítky.

Andrea Choutková 

 

POZNÁVÁME OKOLÍ POHLEDEM Z BLÍZKÉ ROZHLEDNY

Krásný podzimní den jsme věnovali procházce po nedalekém okolí naší školy. Rozhledna Nad Prosečí nám umožnila krásné výhledy na Jablonec i sousední Liberec. Cestou jsme sbírali přírodniny na podzimní tvoření, určovali světové strany i počítali.

Andrea Choutková

 

PAMÁTNÍK RÝNOVICE

I letošní podzim nám dopřál pár dní  „babího léta" a my jsme jeden z těchto dnů využili k návštěvě Památníku obětem 2. sv. v. v Rýnovicích. Ačkoli je nám tato historie ještě celkem vzdálená, památník splnil svůj účel a alespoň částečně nám umožnil uvědomit si, jak kruté události museli naši předci na těchto místech prožívat. K tomu všemu nám napomohlo i číst jména všech obětí. Vše umocnilo i zjištění, že v pracovním táboře v Rýnovicích  zemřelo i mnoho dětí.

Andrea Choutková 

 

PROJEKT MOŘE

Celý zářijový měsíc se snažíme odpovědět si na otázky, které nás napadají, když se řekne moře. Jako  například: Proč je moře slané? Jak vznikají vlny? Co je to příliv a odliv a co je způsobuje? Jaká moře a oceány na naší planetě najdeme? Co v oceánech a mořích žije? A mnoho dalších... Pracovali jsme s encyklopediemi, internetem i našimi zkušenostmi a zkoumali jsme, co se dalo.  Na závěr projektu jsme navštívili výstavu Jablonecké moře, která rozradostnila všechny ty, kteří prožívali zklamání, že naše země je uprostřed kontinentu. I my máme své moře! I když není slané. :-)

Andrea Choutková 

 

5 LEKCÍ BRUSLENÍ

V pondělí 30. listopadu jsme obdrželi diplom za úspěšné ukončení pěti lekcí bruslení s bruslařskou školou "Veselá bruslička".

Dana Tkáčová - učitelka TV

 

PO PRÁZDNINÁCH OPĚT SPOLU

I v letošním roce jsme se sešli ve stejném počtu a složení. Chlapci mají stále velkou převahu (13 ku 3), ale to by mohlo být výhodou, protože vyrážíme na plavbu kolem světa. Zdatní, nebojácní a někdy i trochu akčnější námořníci znalí map a technického světa se budou na takové výpravě určitě hodit.

Paní učitelka má i letos ve třídě velkou pomoc v podobě paní asistentky Ilony Abrahamové a tvoří spolu sehraný kapitánský tým.

Jako každá správná expedice, byla i ta naše plavba za poznáním zahájena velkou slávou. Hodně štěstí a spokojených společných chvil nám popřál i pan biskup a to hlavně proto, že naše škola slaví letos krásné 25. narozeniny!

 

 

UČÍME SE STOLOVAT

Láska prochází žaludkem a to, jak žaludek naplníme je určitě neméně důležité.:-) Abychom si ukázali, že daleko příjemnější je svačit u hezky prostřeného stolu, než v běhu mezi lavicemi, uspořádali jsme společnou slavnostní snídani. Vyrobili jsme si originální prostírání, prostřeli velký „kulatý" stůl a než se pustili do hodování, povídali jsme si o zásadách správného stolování. Děkujeme rodičům za všechny dobroty, které nám nachystali!

 

VYNÁŠENÍ ZIMY

V pátek 31. 3. jsme vyrazili do ulic Jablonce s vyrobenými Moranami. Vhozením Morany do Nisy za zpěvu tradiční písně Neseme Mořenu ... jsme vyhnali zimu. Do školy jsme namísto toho donesly "líto" - nazdobené májky. Teď už se můžeme těšit jen na krásné počasí a jarní pohodu.

PO STOPÁCH JIZERSKÉ PADESÁTKY

Jarní prázdniny letos hodně propršely, ale i přesto si někteří z nás nenechali ujít událost pro Jablonecké věhlasnou, a to Jizerskou padesátku. Abychom o ní věděli úplně všichni, hned po prázdninách jsme měli projekt Po stopách Jizerské padesátky. Učili jsme se pracovat s mapou, seznámili se s jednotkami délky, dozvěděli se spoustu zajímavostí o Bedřichově, Jizerce, Kristiánově a dalších krásných místech Jizerských hor. Také jsme se podívali na dokument o výrobě lyží a alespoň na chvíli se stali jejich návrháři. Projekt jsme zakončili „lyžařským" závodem. Zjistili jsme, že není důležité vyhrát, ale závod dokončit (a nebyla to na papírových lyžích úplná legraceJ) a umět si užít legraci!

 

PEČEME PRO RODIČE

Novoroční setkání s rodiči neproběhlo jen v duchu třídních schůzek. Připravili jsme si pro rodiče divadelní představení O dvanácti měsíčkách.  Aby jim a našim sourozencům bylo v našem „divadle" příjemně, napekli jsme jim sladké muffiny. Naučili jsme se sledovat recept, dodržet daný postup, odměřit přesně suroviny, ukázali si, co je ½ a ¼ a hlavně jsme opět pracovali na spolupráci.

 

25 3 .

1 2 3

 

 

 

© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.