3. B třída

TŘÍKRÁLOVÉ SETKÁNÍ S PANEM DĚKANEM

ADVENT A VÁNOČNÍ BESÍDKA

I letošní krátký advent jsme zakončili vánoční besídkou. Začali jsme vánočním příběhem o zrození Ježíše a skončili čtením příběhu o naději, že svět se zlepší k lepšímu, když v tom chudáka Ježíška nenecháme samotného.

Malými dárečky jsme rozdávali radost, ke které nám svítily staročeské svícínky z jablíček a pomerančů, které jsme na besídce vyrobili. Lodičky ze skořápek vlašských ořechů nám ukázaly, že i příští rok strávíme spolu a s malou dopomocí se od nás nikdo neoddělí. Nezapomněli jsme se podělit o naši hojnost a na školní zahradě jsme ozdobili stromy krmením pro ptáčky. Abychom se měli po Vánocích na co těšit, započali jsme také výrobu triček, které se promění v kostýmy na naše plánované divadelní představení v roce 2018.

Krásné Vánoce i  rok 2018 přejí žáci 3.B!

 

VÁNOČNÍ SYMBOL JAKO DÁREK ANEB JAK Z KUSU DŘEVA VZNIKLA RYBA

Letošní výroba vánočního dárku pro rodiče se nesla v duchu klasických křesťanských vánočních symbolů. Takovým symbolem je ryba. Nám se podařilo ale mnohem více, než jen vyrobit symbolický dárek. Podařilo se nám objevit naše skryté možnosti v pro nás nových prostorách dílen. Ryba se nám totiž zrodila pod rukama z obyčejného kusu smrkového prkna. Zkusili jsme si přitom řezat, rašplovat, pilovat, brousit, lakovat i psát pájkou. Z toho jak se nám dřevěná ryba objevovala pod rukama jsme byli úplně nadšení. Dílny se pro nás staly prostorem radosti. A tak by to přeci s dárkem mělo být! Nadšení nás neopustilo ani poté, co jsme zjistili, že manuální práce je možná i větší dřina než čtení. 

Žáci 3.B

EXKURZE DO ZÁSADY DO VESELÝCH SVĚTÝLEK

Předvánoční čas je plný světýlek a krásných ozdob. Jak však taková skleněná ozdoba vznikne? Kolik práce, pozornosti, zkušenosti a zručnosti to stojí? To vše jsme si mohli vyzkoušet díky úžasnému přístupu paní Laurinové. K tomu jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o tom krásném materiálu - sklu. Ještě jednou děkujeme!!!

Žáci 3. B

 

EXKURZE DO BOTANICKÉ ZAHRADY

Učíme se o našem krajském městě a kde lépe to uskutečnit než přímo v něm. Vyrazili jsme tramvají na celodenní exkurzi a stihli obhlédnout radnici, divadlo, muzea, lázně, knihovnu i botanickou zahradu. Tam jsme vydrželi nejdéle a obdivovali a zkoumali květenu z celého světa. Moc se nám exkurze líbila.

Andrea Choutková

 

TĚLOCVIK NA SNĚHU

Dnešní tělesnou výchovu (18. 12.) jsme strávili bobováním pod hrází jablonecké přehrady. Kopec mírný, ale dlouhý, určitě jsme nachodili a naběhali alespoň 4 kilometry. 

Dana Tkáčová 

 

SVÁTEK VŠECH SVATÝCH

I letos jsme rozsvítili svíčky a s jejich září poslali vzpomínky našim blízkým, i těm zesnulým. Aby to bylo vzpomínání veselé, světýlka do třídy dostala podobu barevných domečků. Vždyť se také učíme vyjmenovávat: BÝT, BYDLET, OBYVATEL, BYT,... J

Andrea Choutková 

 

VYRÁBÍME A HRAJEME LOUTKOVÉ DIVADLO

I letos chystáme představení pro spolužáky a rodiče. A jelikož jsme na plavbě kolem světa, téma je předem jasné. Aby se nám příběh dostal dostatečně pod kůži, trénujeme jej na loutkovém divadle. Vyrábění divadélka i loutek a pozadí nás moc baví. Scénář i režii zvládáme sami a navzájem si radíme, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat, co zlepšit. Doufáme, že i velké představení, kde se proměníme i v herce se nám podaří nacvičit stejně dobře nebo snad ještě lépe.

Andrea Choutková 

BRAMBOROVÉ TVOŘENÍ

I v naší třídě proběhlo bramborové tvoření. Z brambor, které jsme celý den téměř vědecky zkoumali, jsme nakonec s radostí vyrobili krásné podzimní skřítky.

Andrea Choutková 

 

POZNÁVÁME OKOLÍ POHLEDEM Z BLÍZKÉ ROZHLEDNY

Krásný podzimní den jsme věnovali procházce po nedalekém okolí naší školy. Rozhledna Nad Prosečí nám umožnila krásné výhledy na Jablonec i sousední Liberec. Cestou jsme sbírali přírodniny na podzimní tvoření, určovali světové strany i počítali.

Andrea Choutková

 

PAMÁTNÍK RÝNOVICE

I letošní podzim nám dopřál pár dní  „babího léta" a my jsme jeden z těchto dnů využili k návštěvě Památníku obětem 2. sv. v. v Rýnovicích. Ačkoli je nám tato historie ještě celkem vzdálená, památník splnil svůj účel a alespoň částečně nám umožnil uvědomit si, jak kruté události museli naši předci na těchto místech prožívat. K tomu všemu nám napomohlo i číst jména všech obětí. Vše umocnilo i zjištění, že v pracovním táboře v Rýnovicích  zemřelo i mnoho dětí.

Andrea Choutková 

 

PROJEKT MOŘE

Celý zářijový měsíc se snažíme odpovědět si na otázky, které nás napadají, když se řekne moře. Jako  například: Proč je moře slané? Jak vznikají vlny? Co je to příliv a odliv a co je způsobuje? Jaká moře a oceány na naší planetě najdeme? Co v oceánech a mořích žije? A mnoho dalších... Pracovali jsme s encyklopediemi, internetem i našimi zkušenostmi a zkoumali jsme, co se dalo.  Na závěr projektu jsme navštívili výstavu Jablonecké moře, která rozradostnila všechny ty, kteří prožívali zklamání, že naše země je uprostřed kontinentu. I my máme své moře! I když není slané. :-)

Andrea Choutková 

 

31 3 .

1 2 3

 

 

 

 

© 2011 Základní škola Antonína Bratršovského, foto: P. Kusala
Připravil PADOS, s.r.o.